Sağlık Tesisleri Tıbbi Sarf Malzeme ve İlaç Tedarik Anlaşması İmzalandı

İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa ve Devlet Malzeme Ofisi arasında ''Sağlık Tesisleri Tıbbi Sarf Malzeme ve İlaç Tedarik Anlaşması'' Rektör Prof.Dr.Nuri Aydın ve Devlet Malzeme Ofissi Genel Müdürü Mücahit Özdemir tarafından imzalandı. Düzenlenen imza törenine Hazine ve Bakanlığı yetkilileri, davetli Üniversite Rektörleri ve Başhekimlerin yanı sıra ; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hastaneler Genel Direktörü Dr.Yılmaz Keskindemirci ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastane Başhekimi Doç.Dr.Zekayi Kutlubay’da katıldı.


İmzalanan protokol ile Üniversitelere bağlı hastanelerin sağlık hizmeti sunumlarının yürütülmesinde ihtiyaç duydukları ve Sağlık Markete konu olan ilaçların ve tıbbi malzemelerin Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü aracılığıyla temin edilmesi amaçlanıyor.


Açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in yaptığı törene İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Haluk Özen, Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları, Celalettin Sıvacı ve Ali Mercan Aydın, Genel Müdür Sn. Mücahit Özdemir, Genel Müdür Yardımcımız Sn. İsmet Keskin ile üniversite ve DMO yetkilileri katılım sağladılar.                                                                   


Genel Müdür Sn. Mücahit Özdemir DMO alım yöntemleri ve Sağlık Market Uygulaması hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu. Üniversite hastanelerini de kapsama dahil etmek ve sistemden faydalanmalarını sağlamak istediklerini dile getiren Özdemir; ‘’Sağlık Bakanlığıyla yapmış olduğumuz protokol içeriği ile; hizmet bedelinin %1 olarak uygulanması, ödeme vadesinin 90 gün olması gibi hemen hemen aynı içeriğe sahip olan bir protokolü de üniversitelerimizle yaparak; üniversitelerimize bağlı hastanelerin sağlık hizmeti sunumlarında ihtiyaç duydukları tıbbi sarf, ilaç ve tıbbi cihaz ihtiyaçlarını da Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla karşılamayı hedefliyoruz. Bu aşamada üniversitelerimizin ‘Sağlık Market’e kayıtları devam etmekte olup sisteme kayıtlı üniversitelerimizin ihtiyaçlarına ilişkin talepleri alınmıştır. Üç gün içerisinde sonuçlandıracağımız elektronik ihaleler ile üniversitelerimizin bu ihtiyaçlarını karşılamaya başlıyor olacağız. Dolayısıyla “Sağlık Market” uygulamamızı üniversite hastanelerinin hizmetine açmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.’’ dedi.


Ayrıca Özdemir, 9-10 Mart 2020 tarihlerinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile üniversite hastanelerinin yaklaşık 24 adet jenerik kodundaki ilaç ihtiyaçlarına yönelik taleplerin alınmasıyla ilaç alımlarının da başlatılacağını ve işbirliği yapılacak diğer üniversiteler ile protokol çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.Üniversitelerin ilaç ve tıbbi malzeme alımlarının gerçekleştirileceği sistem ile ilgili sorularının cevaplandırıldığı tören imzaların atılmasıyla son buldu.